Naučné stezky na Třeboňsku

Naučná stezka Cesta kolem Světa

Snad nejznámější naučná stezka na Třeboňsku. Byl by hřích neprojít či neprojet si tuto trasu, pokud budete trávit dovolenou v Třeboni v našem penzionu Na Kopečku.

12 km dlouhá trasa vede okolo rybníka Svět. Provedou vás informační tabule, kterých zde najdete 16. Trasa vám představí krajinu Třeboňska, historii rybníkářství a lázeňství, lidovou architekturou a okolní přírodu.

Stezka začíná u hotelu Bohemia-Regent na okraji parku lázní Aurora v Třeboni a končí na hrázi rybníka Svět u Šustova pomníku. Na trase najdete dvě místa, kde si můžete opéct buřty a odpočinout se.

Naučná stezka Cesta kolem Světa

Naučná stezka Červené blato

4 km dlouhá stezka prochází rašeliništěm, je fyzicky nenáročná a zvládnete ji projít za necelé 2 hodiny.

Stezku najdete ve směru na Nové Hrady, 22 km od našeho ubytování Třeboň Na Kopečku.

Před vstupem na stezku můžete zaparkovat či uschovat kole v přístřešku.

Dříve se zde těžila rašelina pro nedalekou sklárnu. Trasa je tvořena převážně dřevěnými chodníčky, což bude bavit hlavně děti. Přibližně uprostřed trasy je vybudována terasa s překrásným výhledem na rašelinné jezírko. Na trase najdete 9 informačních panelů, které vám představí faunu a floru rašeliniště, nechybí ani historie.

 

Naučná stezka Rožmberk

22 km dlouhá cyklostezka, která je lehká a mírná. Začíná na hrázi rybníka Svět v Třeboni (v centru města, 1,5 km do našeho ubytování) a končí ve Staré Hlíně.

Provede vás okolo největšího českého rybníka Rožmberk, na trase potkáte několik informačních panelů představujících historií vzniku rybníků a rybničních soustav a jejich významem na Třeboňsku.  Trasa naučné stezky vede po silnicích III. třídy, hrázích rybníků a polních cestách.

Naučná stezka Rožmberk

Naučná stezka Velký Lomnický

6,5 km dlouhá stezka, kterou tvoří okruh s 15 stanovišti. Trasa je lehká a je určena pro pěší. První stanoviště najdete v Lomnici nad Lužnicí, v Zámecké ulici přímo u Zlaté stoky (nachází se zde Farská louka). Lomnici nad Lužnicí najdete 12 km od našeho ubytování. Přímo ve městě pak můžete navštívit Kostel sv. Václava, v okolí zase Slepičí vršek podobný Vlkovskému písečnému přesypu, a dále se zde rozprostírá národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý.

Podrobné informace, letáky ke stažení najdete na oficiálích stránkách města Lomnice nad Lužnicí. Stezka opět přestavuje místní krajinu, faunu a floru.

Naučná stezka Veselské pískovny

8 km dlouhá pěší trasa, lehká. Tvoří ji okruh se 14 informačními tabulemi. Začátek i konec: Veselí nad Lužnicí, parkoviště u pískoven, směr Vlkov.

Pískovny jsou pozůstatkem těžby štěrkopísku v letech 1952-1986. Trasa stezky vede i při hranici přírodní rezervace Písečný přesyp u Vlkova, který je menší pouští s jedinečnou faunou a flórou. Najdete ho zhruba 26 km do našeho ubytování. Je ideálním tipem na výlet na kolech.

Každoročně se zde konají sportovní akce:

  • Červenec – Veselská hodinovka – rekreační vytrvalostní plavecké závody
  • Srpen – Betonový muž a žena – rekreační triatlon
  • Září – Vodácký triatlon EPPI – rekreační triatlon

Přijeďte si na Třeboňsko odpočinout, vyjeďte si odpočinout na kole či vydejte se pěšky po atraktivních trasách. Rezervujte si ubytování v Třeboni v našem penzionu, u nás najdete pohodlné ubytování i pro vaše kola.

 

Naučná stezka Pamětí Vitorazska

Stezka je dlouhá cca 90 km. Vitorazko je příhraniční území v povodí horní Lužnice. Začíná u zámku v Nových Hradech a částečně prochází územím CHKO Třeboňsko a územím Horního Rakouska. Trasa vede po zpevněných komunikacích s asfaltovým povrchem a krátkými úseky lesních cest.

Trasa:  1: Nový zámek 2: Pyhrabruck 3: Hohenberg 4: Unterlembach 5: Dietmanns 6: Gmünd 7: České Velenice - Andělský vrch 8: České Velenice 9: České Velenice - Josefsko 10: Nová Ves - Krabonoš 11: Halámky - hraniční přechod 12: Kunšach - Spáleniště 13: Rapšach 14: Na rozcestí 15: Dračice 16: Nová Huť 17: Františkov 18: Klikov 19: Tušťský most 20: Suchdol nad Lužnicí 21: Tři Facky 22: Hrdlořezy 23: Dvory nad Lužnicí 24: Hranice 25: Blata 26: Jakule 27: Byňov 28: Nakolice 29: Vyšné

 

Podrobné informace a mapky k jednotlivým trasám najdete ke stažení:

ubytování Třeboň penzion Na Kopečkuubytování v chatě Třeboňubytování Třeboňubytování Třeboň penzionceník ubytování Třeboňkontakt ubytování Třeboňapartmán Třeboň

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout